Členská schůze

17.04.2014 06:46

 

 

V pátek 4. dubna 2014 proběhla členská schůze našeho družstva. Zde je jeden z referátů uvedených na této schůzi.

Rok 2013

Rok 2013 byl nejen pro nás,  ale myslím si,  že i pro celé odvětví  zemědělství velmi úspěšný.

Začátek roku sice nebyl zrovna příznivý, když zejména v druhé polovině března byly i u nás celodenní mrazy a 1. dubna napadlo asi 5 cm sněhu. Se setím jarního ječmene jsme začali až 16. dubna. Pak začalo pravé jaro a následoval chladnější a na srážky bohatý květen a od poloviny června pak mimořádně teplé léto, které trvalo až do poloviny září. Tak klidný a hlavně rychlý průběh žní, bez přerušení prací a sušení obilí si snad ani nikdo nepamatuje. Všechny práce jsme stihli včas a bez zvýšených nákladů. Dosáhli jsme vysokých a někdy i rekordních výnosů a dobré kvality všech sklizených plodin. Mírně se sice snížily výkupní ceny komodit, ale díky vysokému výnosu je u rostlinné výroby i velký zisk.

V živočišné výrobě jsme museli jsme vyřadit větší množství IBR pozitivních krav a nyní již máme chov ozdravený. Přesto, že jsme nakoupili krávy i jalovice, tak se nám stále nedaří zvýšit stavy krav nad 150 ks. Představuji si, že bychom měli mít 180-200 ks krav. Objemných krmiv máme již dost a myslím, že i v dobré kvalitě. V loňském roce jsme měli problém se zaplísněnou kukuřicí ve vaku, kterou prováděla Agrokonzulta poradenství Žamberk a to také asi způsobilo snížení dojivosti v druhé polovině roku. Proto jsme vybrali jinou firmu a nová kukuřice je už dobrá a nyní dojíme přes 3 000 l mléka denně. 

V letošním roce jsme změnili krmivového poradce. Chtěli bychom se také více zaměřit na odchov telat a postupně zlepšujeme tzn. walfare zvířat. To znamená lepší prostředí pro ustájená zvířata. Instalujeme nové nízkohlučné bezprůvanové ventilátory.Budeme dělat rekonstrukci rozvodu vody, výměnu oken v dojírně, dokončíme opravu izolace střechy a obnovu vyhrnovací plochy na hnůj. Našim záměrem je také vybudovat menší pastevní areál pro suchostojné krávy a panelovou plochu pro uskladnění senáže.

Cena mléka se postupně zvyšuje a v letošním roce je již nad 9,0 Kč/l. Na druhé straně přetrvávají vysoké ceny šrotů. Proto je stále živočišná výroba ve ztrátě. Je to ale důležité zemědělské odvětví, které nechceme opustit nejen pro dobrý pocit, ale také protože v návrhu dotací z EU je i větší podpora živočišné výroby.

Na úseku mechanizace jsme koupili nesený diskový žací stroj Pöttinger, shrnovač Krone,  traktor Zetor Fortera 140  a lis na kulaté balíky Kverneland. V letošním roce jsme již koupili mulčovač Vogel.

V loňském roce jsme již začali nakupovat pozemky na kterých hospodaříme. Je to náš dlouhodobý záměr a snažíme se tím čelit náporu různých spekulantů případně obchodníků z bohatších států EU. Pokud tedy někdo z vás, nebo z vašich známých chce prodat svoje pozemky, neváhejte nás kontaktovat. Nemůžu vám sice zaručit nejvyšší cenu, ale určitě srovnatelnou a  spravedlivý přístup a seriozní jednání. Platíme praktiky ihned po podpisu smlouvy. Zajišťuji výpis z listu vlastnictví zápis do katastru a můžu zajistit i daň z převodu nemovitých věcí.  Chtěl bych zkrátka, abyste se před tím, než podepíšete prodej některému obchodníkovi, zeptali u nás.

Rok 2013 byl již 20. rokem hospodaření samostatného zemědělského družstva Sebranice. Za tu dobu se mnohé změnilo. Podstatně se zvýšily vstupní náklady: ceny osiv, hnojiv, chemických přípravků a zejména nafty a mazadel. Částečně se zvýšily i ceny komodit, vstoupili jsme do EU a do ČR se už nedováží jen pomeranče a banány, ale potraviny, které si dovedeme sami vyrobit. Dovážíme více než polovinu naší spotřeby vepřového masa, hovězí maso, kuřata, mouku z našeho obilí, brambory a jiné potraviny.    Během uplynulých 20-ti roků jsme prošli obdobími příznivými i mnohdy stresujícími. Snad nejhorší bylo, když brzy po převratu někteří zemědělští reformátoři veřejně prohlašovali ve vládě, že je lepší pro naši republiku dovážet potraviny a těm 2 % zemědělců vyplácet podporu v nezaměstnanosti. V té době byly výrazy jako: „Zemědělské družstvo“, „družstevník“ nebo i „zemědělec“  nadávka a málem jsme se báli vyjít i mezi ostatní lidi. Mnohokrát jsme stávkovali v Praze, na státní silnici, v Olešnici u mlékárny, vylévali jsme i mléko na pole.

Naštěstí se názory naší veřejnosti už trochu zmírnily a my se můžeme více věnovat své práci a nesledovat jen to, co o nás kdo říká. Někteří lidé si již začínají uvědomovat, že ne všechny potraviny, které se k nám dovezou z ciziny musí být lepší a zdravější než naše české.

Musíme dodržovat stále více předpisů a požadavků hygieny, životního prostředí, bezpečnosti práce, protierozní opatření a různé GAEKy  a omezení osevních ploch a postupů.   Přišli jsme také o část půdy, kterou jsme museli vydat jiným uživatelům. A se vším jsme se zatím dokázali vyrovnat.

Myslím si, že za těch uplynulých 20 roků se nám podařilo udělat kus práce a přispěli jsme každý svým dílem ke stabilizaci zemědělství i údržby krajiny u nás.  A přál bych si, aby dalších 20 roků hospodaření našeho družstva bylo ještě úspěšnějších.

Můžeme už začít stabilizovat náš podnik. Jak jsem už říkal, nakupujeme půdu a stroje, začínáme opravovat stavby a uvažujeme o dalších investicích. V plánu máme postavit váhu na vážení kamionů, stříkací rampu na traktory a stroje a výhledově snad i  posklizňovou linku na čištění a sušení obilovin.



 

Zpět